77 Bin TL’lik iPhone 15 Pro Max’in Üretim Maliyeti Belli Oldu: Bir iPhone için 5 iPhone Parası Ödüyoruz!

Apple’ın geçtiğimiz eylül ayında satışa çıkardığı iPhone 15 Pro Max cihazının üretim maliyeti ortaya çıktı. Yeni telefonun Türkiye fiyatı ile maliyeti arasındaki fark herkesi şaşkına çevirdi.

Detaylar ?

Apple’ın henüz geçtiğimiz aylarda satışa çıkardığı iPhone 15 Pro Max üzerinde yapılan bir çalışma, amiral gemisi telefonun üretim maliyetini ortaya çıkardı.

Fomalhaut Techno Solutionsk tarafından paylaşılan bir araştırmaya göre, Apple’ın yeni cihazı parçalarına ayrıldı ve her bir bileşeninin maliyeti ayrı ayrı olarak analiz edildi.

Yapılan analizler sonucunda, iPhone 15 Pro Max modelinin bir adedinin yaklaşık olarak 558 dolar (15.754,29 TL) karşılığında üretildiği gün yüzüne çıktı.

Söz konusu maliyet çıkarımına göre, 15 Pro Max geçtiğimiz sene piyasaya sürülen iPhone 14 Pro Max’e kıyasla yüzde 12 oranında daha pahalıya mal oluyor.

Oluşan maliyet farkının en büyük sebebi ise yeni amiral gemisinde kullanılan kamera donanımları. iPhone 15 Pro Max’in en pahalı parçası olduğu ortaya çıkan en pahalı yeni parçası tetraprism telefoto kameranın maliyeti, geçmiş modellerde tercih edilen donanımlarına kıyasla 4 kat daha fazla.

Apple buna rağmen, bu yıl Pro Max modelinin 1099 dolarlık fiyatına sadece 100 dolar zam yaparak, oluşan maliyet farkının yüzde 4’lük kısmını kendi karşılamayı tercih etti.

Öte yandan, Türkiye’de ise kullanıcıların adeta bir iPhone 15 Pro Max için yaklaşık 5 adet Pro Max parası verdiği anlaşıldı. Öyle ki, maliyeti 15 Bin TL olduğu düşünülen cihaz, ülkemizde 77 bin TL karşılığında satın alınabiliyor.

Söz konusu durumun oluşmasında, ülkemizde ABD menşei telefona karşı uygulanan ağır vergilerin büyük bir pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x