Bitcoin Madencileri Halving Öncesi Satıyor! Neler Oluyor?

Bitcoin madencilik şirketleri satış faaliyetlerini arttırdı. Ancak hala düşük işlem ücretleri ve artan madencilik rekabeti gibi zorluklarla karşı karşıyalar. CryptoQuant analistleri, madencilerin zorlukları aşması için daha yüksek fiyatlara ihtiyaç duyacağını belirtiyor.

Bitcoin madencilik şirketleri satışları artırdı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, dördüncü Bitcoin yarılanmasına (halving) yaklaşık 15 gün kaldı. Madenciler blok ödülleri önemli ölçüde azalmadan önce kârlılıklarını artırmaya odaklanmış durumdalar. Bazı Bitcoin madencilik şirketleri satış faaliyetlerini artırdı. Bununla birlikte, düşük işlem ücretleri, artan madencilik rekabeti ve aynı miktarda BTC üretmek için daha yüksek bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyulması gibi zorluklarla karşı karşıyalar.

Kaynak: CryptoQuant

Bitcoin blok ödüllerinin 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürülmesi madencileri önemli ölçüde etkileyecek. Madencilerin gelirleri %50 oranında azalacak. Bu yüzden, karlılıklarını sürdürmek için daha yüksek BTC fiyatlarına ihtiyaç duyacaklar. CryptoQuant’ın son haftalık kripto raporu, madencilik sektörünün günlük gelirinin BTC fiyatlarındaki artış nedeniyle 2024 yılında rekor seviyelere ulaştığını ortaya koydu. Gelir şu anda 67 milyon dolar civarında seyrediyor. Mart ayı başlarında 79 milyon dolara ulaştı. Bu da bir önceki yarılanma olayından hemen önce 2020 Mayıs’ta kaydedilen rakamlara göre 3,5 kat artış anlamına geliyor.

Bitcoin madencileri kârlılıklarını sürdürmek için mücadele ediyor

Ne yazık ki, BTC madencilerinin günlük gelirlerindeki artış, son yarılanma öncesine kıyasla %30 daha düşük olan hash fiyatını etkilemedi. Bir madencinin geçerli bir blok bulmaya çalıştığı her seferde elde ettiği ortalama gelir olan hashprice şu anda 0,11 dolar seviyesinde. Bu gelir, yarılanmadan sonra 0,055 dolara düşecek. Mayıs 2020’de bu metrik 0,16 TH/s civarında seyrediyordu.

Kaynak: CryptoQuant

Düşük hash fiyatının yanı sıra, Bitcoin hashrate’i 116 EH/s’den 600 EH/s’ye yükseldi. Dolayısıyla bu, bir önceki yarılanmadan bu yana beş kattan fazla artış anlamında geliyor. Bu da madencilerin günde aynı miktarda BTC üretmek için daha fazla hesaplama gücüne ihtiyaç duyduklarını gösteriyor.

Daha yüksek BTC fiyatlarına ihtiyaç var!”

Bu arada, Bitcoin işlem ücretleri Aralık 2023 ortalarında günlük toplam 412 BTC’den %90 oranında düştü. Böylece, yazı sırasında 29 BTC’ye geriledi. CryptoQuant analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Gerçekten de, toplam blok ödülünün (yeni Bitcoin ihracı + işlem ücretleri) bir yüzdesi olarak işlem ücretleri düşük seviyelerdedir. 2023 Aralık ortasında %37 olan işlem ücretleri toplam blok ödülünün ~%3’ünü temsil ediyordu. 2020 Mayıs ayında önceki yarılanmadan önce de ücretler %3 civarındaydı. Blok ödülü kaybını telafi etmek için daha yüksek ücretlere veya Bitcoin fiyatlarına ihtiyaç var.

Bu zorluklar Riot Platforms, Core Scientific, Bitfarms ve Marathon Digital gibi en büyük Bitcoin madencilik firmalarının günlük BTC üretimini şimdiden etkiledi. Önümüzdeki ayların onlar için neler getireceğini zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x