İlaçlama faciasında indirime tuhaf gerekçe

Muğla’da İnci Sandık (36) ile oğlu Sezai Talha’nın hastanede tedavi gördüğü, emzirdiği 6 aylık bebeği Uraz ile kızı Karya’nın (6) yaşamlarını yitirdiği ilaçlama olayının tutuklu sanığı Halil Kahraman’a (44) iyi hal indirimiyle 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verildi.

Ortakent Mahallesi’nde yaşayan İnci Sandık ile oğulları Sezai Talha ve 6 aylık Uraz ile kızı Karya, 20 Mayıs 2023 sabahı rahatsızlanınca Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Annesinin sütünden zehirlendiği sanılan Uraz, kurtarılamadı. Ambulansla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen Kayra Sandık da yaşamını yitirdi.

İki kardeş 21 Mayıs 2023’te, ilçede toprağa verildi. Çocuklarının cenazesine katılan İnci Sandık, rahatsızlanınca yeniden hastaneye kaldırıldı. Anne ve oğlu tedavilerinin ardından taburcu edildi.

TARIM İLACI KULLANILDI

Olayın ardından baba Alp Sandık’ın ifadesine başvuruldu. Sandık ifadesinde, evdeki haşerelere karşı firma tarafından yapılan ilaçlamanın aşırı olduğunu söyledi. Sandık’ın ifadesi doğrultusunda Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla evi ilaçlayan ve ilaçlama şirketinin sahibi olan Halil Kahraman, 21 Mayıs 2023 akşamı gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Kahraman, çıkarıldığı mahkemede ‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak’ suçundan tutuklandı. Yapılan incelemede evin, halk dilinde ‘buğday biti’ olarak adlandırılan tarım ilacıyla ilaçlandığı belirlendi.

15 yıla kadar hapsi istenen Halil Kahraman’ın müştekilerin ve çocukların evde kalıp kalmamaları yönünde bir beyanda bulunmadığı, müştekiler ve çocuklarının evde kalmaya devam ettikleri belirtildi. İlacın kullanımında 10 kat doz aşımı yapan Kahraman, 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

AİLE KARARA TEPKİLİ 

Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Kararda “Sanığın sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri takdiri indirim nedeni olarak değerlendirilerek sanığın 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmiştir” denildi.

İnci ve Alp Sandık çifti, sanığa verilen cezanın kararı üzerine büyük üzüntü yaşadıklarını belirtti. Sandık ailesinin avukatı Kazım Eren “Sanığın hakkı olan cezayı alması için gerekli tüm kanun yollarına başvurmak suretiyle, 2 küçük çocuğun hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x