Sanatçılardan kayyım protestosu: Toplumsal barış tehlikede

Amed Şehir Tiyatrosu, Ortadoğu Sinema Akademisi, Ma Music Akademisi ve bağlı kurumları, Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (KASED) ile Dicle Kültür ve Sanat Derneği, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Dicle Kültür ve Sanat Derneği önünde yapılan açıklamada konuşan Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından Ömer Şahin, “Sanatçıların birinci sorumluluğu toplumsal adalet, özgürlük ve insan haklarını savunmaktır. Bunun için bizler Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınıp, tutuklanması ve Colemêrg halkının iradesine kayyım atanmasını büyük bir haksızlık olarak görüyoruz” dedi.

MA’nın haberine göre seçilmiş bir belediye eşbaskanının uzaklaştırılıp, yerine kayyım atamanın antidemokratik bir uygulama ve halk iradesine saygısızlık olduğunu dile getiren Şahin, “Sanat özgür irade ve bağımsız toplumun en büyük savunucusudur. İktidar bu yolla demokratik sürece zarar veriyor. Hakkari Valiliği gösteri ve yürüyüşleri yasaklaması ile halkın demokratik tepkisini göstermesini engellemeye çalışıyor. Sanatın temelinde özgürlüğü ifade etmek var. Sadece sanatçılar için değil, bunu ifade etmek bütün toplum için gereklidir. Bu yasaklamalarla insan hakları ayaklar altına alınıyor. Halkın seçilmiş temsilcilerinin uzaklaştırılması toplumsal barışı tehlikeye düşürüyor” diye konuştu.

Şahin, sanatçılar ve sanat kurumlarının toplumsal barışı savunma gibi bir sorumluluğu olduğunu kaydederek, “Colemêrg’de meydana gelen bu durum toplumun barış ve demokrasi talebini tehlikeye sokuyor. Emek ve irademize sahip çıkacağız. Amed’de yaşayan sanatçılar olarak Amed’de bulunan demokratik güçlere, direnen halka çağrımızdır; haksızlığa ve adaletsizliğe karşı sessiz kalmayın” çağrısı yaptı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x