Yanlış haberle Bitcoin 30 bin doları test etti

Yeni günde ise Bitcoin 28.300 dolar seviyelerinde hareketlilik gösterirken, lider altcoin Ethereum 1.585 dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, gündem gelişmelerini değerlendirdi. Haber sitesi üzerinden yapılan bu manipülatif haberin arkasında henüz net olmasa da Cointelegraph’a ait bir hesabın haber öncesinde Bitcoin’e long işlem açtığı ve yüklü miktarda kazanç elde ettiği haberi konuşuluyor. Birçok yatırımcı bu haber akışıyla zara görürken 24 saatte 200 milyon dolara yakın işlem likidite oldu.

BlackRock ise spot Bitcoin ETF başvurusunun hala SEC tarafından incelenmekte olduğunu açıkladı. Böylece haberlerin etkisiyle spot Bitcoin ETF kararlarının onaylanması halinde Bitcoin’deki yükseliş potansiyeli de gözler önüne serildi.

Birçok yatırımcı ETF kararlarını beklerken, Coinshares verileri incelendiğinde geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerine, işlem hacimleri 2023 ortalamasının %27 altında kalmasına rağmen, üst üste 3. haftada toplam 15 milyon dolar giriş görüldü.

Bitcoin’de geçen hafta 16 milyon dolar giriş görüldü ve yılbaşından bugüne kadar olan girişi toplam 260 milyon dolara çıktı, kısa-bitcoin’de ise geçen hafta 1,7 milyon ABD doları giriş gördü. Lider altcoin Ethereum, yakın zamanda vadeli işlemlere dayalı bir ETF’nin piyasaya sürülmesine rağmen, yatırımcılardan beklenenden az iştah gördü ve geçen hafta 7,5 milyon ABD doları çıkışla bir önceki hafta görülen girişlerin çoğunu düzeltti. Geçen hafta genel olarak altcoinler için olumlu geçmedi; Tezos, Litecoin ve Chainlink sırasıyla 0,25 milyon dolar, 0,28 milyon dolar ve 0,31 milyon dolar çıkış gördü.

Piyasanın toplam değeri ne kadar?

Bitcoin’de pozitif seyrin devam etmesi için 28 bin 300 dolar seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacaktır. Ardından 29 bin 80 dolar ve 29 bin 500 dolar direnç konumlarını korurken, olası aşağı yönlü bir harekette 28 bin dolar ve 27 bin 470 dolar seviyeleri destek konumunda olmaya devam ediyor. Dün yaşanan yükseliş ardından piyasanın toplam değeri 1,07 trilyon dolar üzerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde piyasa genelinde karışık bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan DOCK %30’luk yükselişle liderliği alırken, %14 artışla CVC ikinci ve %13’lük hareketiyle onu takip eden UMA ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x